Pekka Reinikainen

Pekka Reinikainen (331)

Pekka Reinikainen kommentoi blogissaan ajankohtaisia asioita.

Koronaviruksen oikea nimi on SARS-CoV-2. Se poikkeaa SARSista vain runsaan prosentin verran eli ero on noin 380 koodikirjainta. Toistaiseksi se on muunnellut vain noin 8 koodikirjaimen osalta, mikä antaa toivoa rokotteen tekemisestä. SARSista kirjoitin vuonna 2003 kirjan SARS ja viimeiset vitsaukset. Se surmasi 770 ihmistä, nykyinen SARS-CoV-2 jo kymmenkertaisen määrän. SARS torjuttiin kovalla taistelulla, mutta nyt on heitetty "pyyhe kehään". On vaikea ymmärtää miksi, eikä sitä ymmärrä myöskään WHO, joka kehoitti testaamaan ja taistelemaan.

Kun oikeustieteen professori Phillip E. Johnsonilta kysyttiin miksi hän ottaa kantaa evoluutioon, uusdarvinismiin ja Älykkääseen suunnitteluun, vaikka ne ”eivät ole hänen alaansa”, hän vastasi arvoituksellisesti, että kaikkien lukijoiden ja tutkijoiden, paleoantropologeja lukuun ottamatta, on syytä tutkia ihmisen alkuperää: ”Jos asia ei minulle kuulu, ei se kuulunut Charles Darwinillekaan, jolla oli lääketieteellistä ja teologista koulutusta. Darwin oli näitä asioita itse opiskellut aikansa herrasmies. Modernin geologian isä Charles Lyell oli lakimies. Uusdarvinismi on filosofinen ajatusrakennelma, jossa yhdistyvät monet eri tieteenalat. Molekyylejä tutkiva biologi luottaa fossiilien tutkijoihin ja päinvastoin. Molemmat luottavat geenien tutkijoihin ja kaikki ovat erikoisalansa ulkopuolisia eli maallikoita. Totuus on, että kukaan ei ole evoluution asiantuntija, vaan kaikki ovat maallikoita”.

Suomessa voi olla jo lähes 10 000 tartunnan saanutta

Yhteiskunnan kaupalliset toiminnot pitäisi heti pysäyttää, elintarvikeliikkeitä ja apteekkeja lukuun ottamatta. Ihmishenki on kalliimpi kuin taloudellinen tappio. Esimerkiksi kesälomat voisi pitää heti. Kaikki ihmiset voisivat näin pysyä kotona mahdollisuuksien mukaan ja epidemia pysähtyisi. Toimenpiteillä on kiire, muuten joudumme Italian, Espanjan ja Ranskan tielle. Tämä siksi, että tilanne etenee huimalla vauhdilla ja tänään tehtyjen toimenpiteiden vaikutus näkyy vasta 2 viikon kuluttua. Jos nyt ei toimita, tauti on vielä vuoden kuluttua niskassamme. Katso tuore esitykseni aiheesta: Pekka Reinikainen: Uusia tauteja ja riippuvuuksia

Lisätietoja tiistaina 17.3 kello 18:00 TV7:n lähetyksessä ja sunnuntaina 22.3 radiossa. Taivaan ja Maan Väliltä -ohjelma tulee Dein taajuuksilla kello 21:30 alkaen.

TV7 koronavirusohjelma katsottavissa nyt arkistosta

Ajankohtaista - Pekka Reinikainen

Luterilainen teologi Ted Peters julkaisi 10. helmikuuta 2020 nettiartikkelin “Fighting over Evolution. Why?“ (Kiistelemme evoluutiosta. Miksi?). Hänen johtopäätöksensä oli, että ”on käynnissä ilmeinen kulttuurien sota. Mutta sotaa ei käydä tieteen ja uskon välillä.”

Näin tietysti on - - jos ”tieteellä” tarkoitetaan toistettavuuteen perustuvaa tiedettä, jossa totuutta tavoitellaan esittämällä olettamuksia, joita verrataan saatuihin tutkimustuloksiin. Jos olettamus sopii niihin, arvelemme alustavasti, että se oli oikea. Jos se ei sovi, olettamusta korjataan tai se hylätään vääränä. Tilanne on usein monimutkaisempi käytännössä, mutta tämä periaate edustaa tiedettä parhaimmillaan.

Maija Karala kirjoittaa HS:n tiedepalstalla (4.2) mitä kerrostumat kertovat meistä:

”Eläinlajien oudot suhteet, ydinlaskeumat ja peruuntunut jääkausi kertovat meistä vielä miljoonien vuosien päästä - - jos kaukaisessa tulevaisuudessa on paleontologeja, heillä ei ole vaikeuksia tunnistaa nykyistä ihmisen valtakautta. Meistä kertovat muun muassa lukemattomat eläinten ja ihmisten luut luonnottomissa paikoissa - - tämä näkyy väistämättä tulevassa fossiiliaineistossa - - suuret eläimet nimittäin säilyvät fossiileina todennäköisemmin kuin pienet, koska niiden luut hajoavat hitaammin - - vielä oudompia tulevat olemaan fossiilien löytöpaikat”.

Kuinka Raamatun arvovaltaa laimennettiin

Muutamat 1700-luvun filosofit muuttivat Raamatun hienovaraisesti myytiksi jo ennen Darwinia, joka vain ajelehti ”vuosimiljoonien virran” vietävänä.

Tietokoneasiantuntija Bernardo Kastrupin mukaan tämä johtuu heidän sitoutumisestaan materialismiin, joka muuttuisi järjettömäksi, jos tietoisuus on todellista.

Kuinka Totuus murtautuu esiin

Kristuksen omalle selviää Jumalan johdatus, kun hän muistelee elettyä elämäänsä. Kirurgi Mikko Tuuliranta, joka on tärkeä yhteistyökumppanimme Luominen ry:ssä, kulki osittain samaa polkua Jeesuksen luo kuin allekirjoittanut. Pyrimme molemmat Helsingin yliopiston lääketieteelliseen tiedekuntaan vuonna 1969. Pääsyvaatimuksiin kuului biologian koe. Itse en ollut lukenut koulussa ollenkaan biologiaa, vaan ylipitkän matematiikan. Luimme molemmat kokeita varten biologian kirjan, mutta yksi kohta jäi molemmilta lukematta. Se oli ”Ihmisen sukupuu Kurténin mukaan”. Itse olin tuolloin vielä ateisti, mutta pidin tätä kohtaa kirjassa äärimmäisen typeränä, koska sukupuu vaihtuu jopa vuosittain. Sitä tietysti kysyttiin ja lähdimme molemmat Ranskaan opiskelemaan, koska reputimme biologian kokeen. Suomen valtio tarjosi tuolloin opiskelupaikkaa vaille jääneille valtion takaaman opintolainan ulkomailla opiskelua varten, sillä kotimaisia tiedekuntia oli vain kolme ja politiikkana oli, että 20% lääkäreistä koulutettiin ulkomailla.

Marmorirapu (Procambarus fallax forma virginalis) on saksalaisesta eläinkaupasta 1990-luvun puolivälissä löytynyt kymmenjalkaisiin kuuluva Cambaridae-heimon äyriäinen. Marmorirapu on ainut kymmenjalkainen, joka kykenee lisääntymään partenogeneesillä ilman hedelmöitystä. Se on levinnyt laajalle Euroopassa ja Afrikassa, koska jo yksi itsensä kloonaava rapu vesistössä riittää perustamaan sinne populaation. Laji kykenee lisääntymään suurella nopeudella ja tämä 7 senttimetrin mittainen marmorirapu näyttäisi syrjäyttävän perinteiset ravut. Euroopan unioni on säätänyt sen haitalliseksi vieraslajiksi.

Useimmat biologit varmasti kauhistuvat ajatusta uusdarvinismin opetuksen lopettamisesta - - mutta olisiko siitä haittaa tieteelliselle tutkimukselle?

Onko uusdarvinismin ylistys pelkkä pakollinen liturgia, jolla tieteelliset artikkelit päätetään? Hyödytön filosofinen uskontunnustus, jonka poistaminen säästäisi mustetta ja paperia? Tarkastellaan tästä näkökulmasta muutamaa tuoretta Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) -tiedelehden ja suomalaisen Duodecim -lehden artikkelia (24/2019).