Don Batten
Ei ole kauaa siitä, kun läntiset demokratiat olivat politiikassa ja koulujen opetuksessa häpeilemättömästi kristillisiä. Tietenkään kaikki eivät olleet aitoja kristittyjä (uudestisyntyneitä Pyhässä Hengessä ja adoptoituja Jumalan perheeseen). Eivätkä kaikki näiden valtioiden toimet toki olleet kristillisiin arvoihin pohjautuvia. Kuitenkin lähes jokaisen maailmankatsomus pohjautui Raamattuun.
Niinpä valtion instituutiot rahoittivat kristillisiä juhlia. Valtiopäivillä oli päivittäisiä rukouksia. Koulujen aamunavauksissa rukoiltiin ja laulettiin hengellisiä lauluja. Lukemaan oppimisen materiaalina käytettiin monia Raamatun kohtia.
Nyt kaikki tämä on lähes loppunut. Näyttää siltä, että emme enää saa järjestää kristillistä toimintaa. Kaikkien valtion tukemien asioiden täytyy olla sekularistisia. Mutta mitä on sekularismi?
Sekularismi tarkoittaa uskonnosta irrottautumista (fi.wikipedia.org), kristinuskosta etääntymistä tai luopumista, maallistumista, maallisuutta (suomisanakirja.fi). Sekularismi tarkoittaa siis materialistista tai jumalatonta.
Brittiläinen ateisti George Holyoake otti sekularismi-termin käyttöön vuonna 1851. Termi ”ateismi” herätti vastustusta, joka viivytti jumalattoman maailmankatsomuksen esiinmarssia, joten Holyoake lanseerasi sanan ”sekularismi”. Samasta syystä ateistit myöhemmin ottivat käyttöön sanaparin ”sekulaari humanismi”, sillä se kuulostaa paljon mukavammalta kuin ”ateismi”.
Niinpä sekularismi on ateismia. Valtiot, jotka aikaisemmin olivat kristillisiä, ovat julkisissa instituutioissaan muuttuneet sekulaarisiksi (ateistisiksi).
Miten tämä kaikki on tapahtunut? Luulen, että siihen on monia syitä:
- Aggressiivisen ateismin sallivan luomismyytin keksiminen. Tämä myytti on kosminen evoluutio. Jumala ei luonut, vaan maailmankaikkeus muodosti itse itsensä. Ihminen keksi Jumalan. Ennen Darwinia ainoa vaihtoehto ihmiselle, joka ei halunnut Jeesusta Luojakseen ja pelastajakseen, oli deismi. Se tarkoittaa uskoa kaukaiseen ja määrittelemättömään luojajumalaan, joka ei ole Raamatun mukainen. Tämä selittää, miksi ateistit haluavat niin kovasti evoluutio-opetusta kouluihin ja yliopistoihin ilman vaihtoehtoja.
- Tämä materialistinen luomismyytti myi itsensä läpi yliopistoissa, koska se vetoaa näissä yhteisöissä kukoistavaan ihmisen älylliseen ylpeyteen – ihminen itse määrittää kohtalonsa, ei Jumala. Opettajat, poliitikot, virkamiehet, journalistit ja tuomarit saivat ”korkeamman” koulutuksensa näissä instituutioissa.
- Tämän jälkeen evoluutiousko tunkeutui julkiseen koululaitokseen, koska uusi opettajasukupolvi oli koulutettu maallistuneissa (sekulaareissa) yliopistoissa. Tätä muutosta tukemassa ja kiihottamassa oli ateistisen maailmankuvan omaksunut valtaapitävä eliitti. Se markkinoi sekularismia ainoana reiluna tienä verovaroin tuetuille laitoksille. Vastustus oli helppo tukahduttaa vetoamalla yliopistojen ”asiantuntijoihin” eri aloilla, kuten esimerkiksi koulutus, oikeustiede, luonnontiede, sosiologia.
- Samaan aikaan sekularistit tukivat maahanmuuttoa ei-kristityistä maista. Sitten he vaativat, että kristilliset perinteet ja arvot täytyy poistaa yhteiskunnasta, koska ne saattavat loukata jotakuta, joka ei ole kristitty. Valitukset maahanmuuttajilta olivat harvinaisia. Vaatimus oli kuitenkin tehokas tapa asettaa ateismia valtion uskonnoksi.
- Ateistit ovat markkinoineet hyvin aktiivisesti sekularistisia näkemyksiään yhteiskunnan eri tasoilla, mutta erityisesti akateemisessa maailmassa, politiikassa ja mediassa.
- Samaan aikaan kristityt ovat nukkuneet ja laiminlyöneet saamansa tehtävän olla suolana ja valona maailmassa. Kristityt ovat laajalti omaksuneet ajatuksen, että ”usko” on jokaisen henkilökohtainen asia, eikä sitä saa sekoittaa tiedeyhteisöön tai politiikkaan. Paljon tapahtumia järjestetään seurakunnan sisällä, mutta vähemmän sen ulkopuolella.
Luominen-lehti tarjoaa vahvan vastineen monille kosmisen evoluution väitteille, joille sekularismi pohjautuu. Tämä pitää sisällään muun muassa alkuräjähdykseen perustuvan kosmologian (ks. sivu 28), pitkiin ajanjaksoihin sitoutuneen geologian (s. 6, 26, 37, 44), evoluutio-uskomuksen mukaisen kehityksen (s. 10, 12, 34) ja arkeologiset löydöt (s. 38, 47). Tietysti mukana on myös Raamatun todellinen maailmanhistoria (s. 23, 40).
Luominen varustaa ja rohkaisee tämän päivän kristittyjä osallistumaan taisteluun sekularismin valtaa vastaan. Toivottavasti tämä lehti rohkaisee sinua, jotta voit olla suolana ja valona arjen keskellä omassa yhteisössäsi.
Copyright © Creation Ministries International.
Used with permission. Käytetty luvalla.
Kuva ©: creation.com



